Catering dietetyczny KETOGENICZNA

Dla kogo?

Dla osób które mają problem z osiągnięciem i utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z nietolerancją glukozy, cukrzycą typu 2 oraz dla każdej osoby która szuka nowych wrażeń smakowych. Również dla osób, które z przyczyn psychologicznych potrzebują chudnąć w szybkim tempie i jest to uzasadnione zdrowotnie.

Słowo „keto” to skrót odnoszący się do ciał ketonowych czyli substancji, które stanowią, drugie zaraz po glukozie źródło energii dla naszego organizmu. Nasze komórki wykorzystują ciała ketonowe gdy znacznie ograniczmy spożycie owoców, produktów zbożowych i wszelkich innych produktów dostarczających pierwszorzędny rodzaj paliwa – glukozę. Inaczej mówiąc ciała ketonowe powstają w wyniku efektywnego spalania tłuszczu.


Co Cię zaskoczy?

Stosowanie diety ketogenicznej niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych m.in. sprzyja odchudzaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jak to działa?

  • duża ilość tłuszczu w posiłku silnie pobudza ośrodek sytości powodując, że szybko czujemy się najedzeni i nie musimy spożywać dużych porcji posiłków,
  • znacznie dłuższy czas trawienia posiłków niż w dietach normo i wysoko – białkowych i węglowodanowych, przez co energia z pożywienia uwalniania jest stopniowo i wystarcza na dłużej, a uczucie głodu pojawia się znacznie później niż po spożyciu tradycyjnego posiłku.
  • prawidłowe wyrównanie poziomu cukru we krwi; jest to ogromna różnica w porównaniu z tradycyjną dietą, podczas, której organizm doświadcza   gwałtownych spadków poziomu cukru, co powoduje, że chętniej sięgamy po słodycze czy słone przekąski.

Dieta ketogeniczna poprawia także wrażliwość tkanek na insulinę przez co zalecana jest dla osób z cukrzycą typu 2, ale także z hipoglikemią reaktywną. Zmniejsza ryzyko próchnicy, chorób układu sercowo – naczyniowych, degeneracyjnych, a także znalazła zastosowanie w terapii dzieci z padaczką lekooporną oraz przy niektórych typach nowotworów złośliwych.
Początki stosowania diety mogą być trudne, ponieważ nasz organizm przyzwyczajony jest do glukozy jako podstawowego źródła energii. Przestawienie się na alternatywne źródło energii, czyli ciała ketonowe będzie wymagało od nas trochę cierpliwości i wytrwałości.Pomocne w tym są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe - MCT, które wchłaniają się bezpośrednio z jelit do krwioobiegu. Ich bogatym źródłem jest olej kokosowy.  W naszej diecie regularnie dbamy o dodatek specjalnie pozyskiwanych tłuszczów MCT.

W okresie adaptacyjnym mogą pojawić się takie objawy jak: senność, osłabienie, bóle głowy, rozdrażnienie i rozbicie. Jednak po upływie 1-2 tygodnia maksymalnie 2 tygodni poczujemy zmianę i przypływ energii. Zaobserwujemy wzrost sił witalnych, poprawę nastroju, pamięci i zwiększenie jasności umysłu,  i oczywiście ustąpienie negatywnych objawów z początku diety.

 

Dieta zakłada:

  • Dostarczenie 65 % energii z tłuszczów, 25 % z białka i 10 % z węglowodanów
  • Stosunek spożycia tłuszczów do węglowodanów 1:6,5 przy zachowaniu normalnego spożycia białek.
  • Stosowanie tłuszczy MCT w postaci  dodatku naturalnego specjalnie przygotowywanego oleju kokosowego.
  • Wykluczenie lub znaczne ograniczenie produktów bogatych w skrobie i cukry.


Przykładowe menu:

  • ŚNIADANIE: Rolada z łososia z mascarpone z kiełkami lucerny,
  • OBIAD: Schab gospodarza (schab przeplatany papryką i boczkiem) podawany z sałatą,
  • KOLACJA: Stromboli (zawijas z ketogenicznego ciasta) z boczkiem i pieczarkami,
  • PRZEKĄSKA: Czekoladowy ketopudding z awokado.

 

PRZYKŁADY NASZYCH DAŃ: