Catering dietetyczny HASHIMOTO

Dla kogo?

Program przeznaczony dla osób mających zdiagnozowane lub u których istnieje podejrzenie przewlekłego limfocytarnego zapalenia tarczycy. Jest to choroba określana jako Hashimoto i należy do grupy chorób autoimmunologicznych.

Przyczyny jej rozwoju nie są w pełni znane, ale uważa się, że istotną rolę w jej rozwoju odgrywają predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Chorują osoby w różnym wieku, zarówno kobiety jak i mężczyźni, jednak dane epidemiologiczne wskazują na największą zachorowalność wśród kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

W leczeniu poza stosowaniem odpowiedniej farmakologii bardzo istotny jest styl życia, którego główną składową jest nasz codzienny sposób odżywiania. W wielu pracach naukowych dotyczących choroby Hashimoto podkreśla się rolę sposobu żywienia oraz prawidłowej podaży składników odżywczych w jej powstawaniu oraz przebiegu. Odpowiednio zbilansowana dieta, dostarczająca odpowiednich składników odżywczych wykorzystywanych do syntezy hormonów tarczycy oraz unikanie produktów, które mogą ten proces zaburzać jest ważnym czynnikiem wspomagającym leczenie.

 W celu  wspierania prawidłowych czynności gruczołu tarczycowego codzienne menu powinno być zgodne z zasadami prawidłowego żywienia, dostarczać odpowiednich ilości pełnowarościowego białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów o niskim i średnim IG, jak również żelaza, selenu, jodu, cynku, witamin antyoksydacyjnych oraz witaminy D i B12.

 

Czy to jest dieta?

W toku ustaleń z dietetykiem medycznym, *mgr Ewą Jagodzińską, stworzyliśmy program najlepiej możliwie spełniający potrzeby osób cierpiących na chorobę Hashimoto. W naszym programie wykluczamy:

  • gluten (następujące zboża i ich przetwory: pszenica, żyto, jęczmień i owies)

  • laktozę (wszelkie przetwory z mleka zwierzęcego, nawet te zawierające bardzo małe ilości laktozy)

  • soję (łącznie z mlekiem sojowym; jednak stosujemy tofu, czyi sfermentowaną soję, z uwagi na niewystępowanie w tofu fitoestrogenów).

Program zakłada również niski ładunek glikemiczny potraw.

Jednocześnie dbamy o smak i różnorodność tak, aby Klienci korzystający z tego Programu nie mieli poczucia bycia na diecie. Smaczny chleb na zakwasie gryczanym doskonale zastąpi chleb pszenny, a pudding z nasion chia na mleku kokosowym będzie świetną alternatywą dla mlecznych deserów.

Publikacje naukowe mówią, iż u osób cierpiących na chorobę Hashimoto często współwystępują  inne jednostki chorobowe o podłożu autoimmunologicznym m.in. celiakia, cukrzyca typu I czy łuszczyca. Szczególnie zalecamy wykluczenie celiakii, która może nie dawać oczywistych objawów.

 

*mgr Ewa Jagodzińska
dietetyk medyczny  (spec. żywienia i wspomagania dietetycznego w sporcie)

Należy do Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków, Polskiego Towarzystwa Dietetyki a także Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Na co dzień pracuje w szpitalu, przyjmuje pacjentów prywatnie oraz prowadzi liczne warsztaty i szkolenia. Jest ekspertem portali o zdrowiu, jak również udziela wypowiedzi dla mediów. Cały czas aktywnie poszerzając swoją wiedzę, gdyż jej praca jest jej największą pasją.

Kontakt: www.dietivita.pl info@dietivita.pl Tel: + 48 506 433 795

 

 

 

Przykładowe menu:

  • ŚNIADANIE: Pasta ze świeżo gotowanej ciecierzycy z łagodnym aywarem z dodatkiem świeżych pomidorów i chrupiącej sałaty oraz razowy chleb z gryki i amarantusa na zakwasie gryczanym.
  • PRZEKĄSKA 1: Pudding z nasion chia na mleku kokosowym z musem mango.
  • OBIAD: Pierś kurczaka zagrodowego po meksykańsku, lekko pikantna, z dwoma odmianami fasoli i z soczewicą, oraz z ryżem paraboiled z aromatyczną kurkumą i kiełkami słonecznika.
  • PRZEKĄSKA 2:  Babeczka z ciecierzycy z suszonymi pomidorami.
  • KOLACJA: Carpaccio z buraka z tofu zapiekanym w pikantnych przyprawach z pestkami dyni.

 

 

Przykłady naszych dań: